جمهوری اسلامی ایران

سازمان صنعت، معدن و تجارت

استان اردبیل

نماد استان
   
 
  • بالغ بر 3میلیون مورد بازرسی از واحدهای صنفی در سطح کشور

   بالغ بر 3میلیون مورد بازرسی از واحدهای صنفی در سطح کشور

   بالغ بر 3میلیون مورد بازرسی از واحدهای صنفی در سطح کشور

   معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ما در سال گذشته بیش از 3 میلیون و 600 هزار مورد بازرسی از واحدهای صنفی در کشور انجام دادیم.

   بالغ بر 3میلیون مورد بازرسی از واحدهای صنفی در سطح کشور

   معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ما در سال گذشته بیش از 3 میلیون و 600 هزار مورد بازرسی از واحدهای صنفی در کشور انجام دادیم.


   دکتر نوابی معاون وزیر و رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان دراولین همایش تجلیل از واحدهای نمونه حمایت از حقوق مصرف کنندگان در اردبیل اظهار کرد: ما در سطح ملی هفدهمین همایش حمایت از حقوق مصرف کنندگان را در اسفندماه سال گذشته همزمان با روز حمایت از حقوق مصرف کنندگان برگزار کردیم به طوری که در این همایش 25 برابر در حوزه متقاضیان و 22 برابر در حوزه منتخبان رشد و جهش برنامه‌ریزی را شاهد بودیم.

   وی باقدردانی ازحضورداوطلبانه تولیدکنندگان برای حضوردراین همایش خاطرنشانکرد: همینکه تولیدکنندگان مادراین آزمون داوطلبانه وهوشمندانه همراه بااعتمادبه نفس حاضرشدندجای قدردانی داردکه قطعادراین رقابت همه واحدهادرعرصه خدمت به مصرف کنندگان از شایستگی و برازندگی خاص برخوردار هستند.

   رییس سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان بیان کرد: در بین استان‌ها استان فارس هفتمین همایش را در این حوزه برگزار کرد و این اولین همایش استان اردبیل است تا تولیدکنندگان راغب به سرمایه‌گذاری در بخش توجه و حمایت از حقوق مصرف کنندگان باشند.

   نوابی با بیان اینکه در این آزمون و سنجش در حقیقت میزان خدمت به مردم تعیین شده و باید کار با عقلانیت و سهولت ویژه با تلاش و پیگیری ناظران افتخاری به پیش برود، ادامه داد: ما از سال 88 با تصویب قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان و شکل‌گیری 270 انجمن در شهرستان‌ها، 30 انجمن در استان‌ها و یک انجمن ملی در کشور فعالیت‌های گسترده ای را در این حوزه شاهد هستیم هر چند که ما در این راستا با مشکلات و موانع ساختاری و مالی روبرو بودیم که سبب شده برخی از مفاد قانونی اجرایی نشود.

   وی ورود دستگاه‌های مختلف در بحث تنظیم بازار به ویژه ارتباط تنگاتنگ با تعزیرات، استاندارد، بهداشت و جهاد کشاورزی را یادآور شد و افزود: ما در سال گذشته 3 میلیون و 600 هزار مورد بازرسی در مناسبت‌های متعدد از تنظیم بازار عید گرفته تا طرح ضیافت رمضان و توزیع اقلام در ماه محرم انجام دادیم که در این ارتباط هزار میلیارد تومان پرونده تخلفاتی شکل گرفته و به آنها رسیدگی شده است.

   معاون وزیرصنعت،معدن وتجارت باطرح این سوال که چرابایددرایام عید،ماه رمضان وایام ماه محرم به جای رعایت حال مردم مابایدبازرسی‌های مانرا تشدید کنیم، اظهار کرد: اصلا پسندیده نیست که ما سالانه 3 میلیون و 600 هزار بازرسی انجام دهیم در حالی که در بسیاری از کشورها فرآیند نظارت متفاوت از فرآیندی است که ما هم اکنون آن را تجربه می‌کنیم

   نوابی با بیان اینکه در هیچ جای دنیا بازار را به حال خود رها نمی‌کنند به طوری که ائمه ما نیز همواره بر بازار کنترل داشتند، گفت: در بررسی‌هایی که انجام دادیم در بسیاری از کشورها کنترل بازار به شکل درست و از طریق سامانه فروش انجام می‌شود که این خود شفافیت معاملات را نیز بالا می‌برد.

   وی تصریح کرد: مابه شدت نیازمندتجهیز فروشگاه‌ها به سامانه فروش هستیم به طوری که اگر این سامانه راه‌اندازی شود 700 هزار واحد صنفی بدون پروانه در کشور شناسایی و اسباب کار قانونی آنها فراهم می‌آید.

   معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به برخی منتقدان که راه‌اندازی فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای را مانع اشتغال صنوف متعدد می‌دانند، خاطرنشان کرد: اتفاقا فروشگاه‌های بزرگ اشتغال متنوعی را به همراه دارد به گونه‌ای که سهم ما از این فروشگاه‌های بزرگ تنها 8 درصد است در حالی که در دنیا میانگین این فروشگاه‌ها 20 تا 60 درصد می‌باشد.

   نوابی از عدم درج قیمت به عنوان بزرگترین تخلف صنفی در کشور یاد کرد و گفت: اصلا قابل قبول نیست که ما کالایی را تولید و یا عرضه کنیم اما قیمت آن روی کالا درج نشده باشدویابرای خریدارفاکتوری که حق مسلم اوست صادرنشود.

   وی بابیان اینکه عبارت«جنس فروخته پس گرفته نمی‌شود»یک عبارت غلطی است که ما در حال اصلاح این رویه هستیم، اضافه کرد: اتفاقا باید به احترام خریدار بنویسیم جنس فروخته شده در صورت عدم مرغوبیت پس گرفته می‌شود.

   این مقام مسئول در ادامه ضرورت استقبال مردم را از کالاهای ایرانی با کیفیت و دریافت خدمات قبل، حین و بعد از فروش کالا و محصولات یادآور شد و بیان کرد: مقام معظم رهبری حمایت خود را از خرید کالاهای باکیفیت ایرانی همواره گوشزد کرده‌اند هر چند که حق انتخاب با مصرف کننده است و اگر تولیدکننده ما کیفیت را مراعات کند به یقین خریدار نیز با تمام رغبت و انگیزه به سمت خرید کالای ایرانی سوق می‌یابد.

   نوابی افزود: براساس ماده 6 دستگاه‌های اجرایی باید سالانه در حوزه ارائه خدمات به مردم مورد ارزیابی قرار گیرند که این امر در سال‌های گذشته مغفول مانده بود ولی با تاکید مسئولان ارشد کشور قرار است دستگاه‌های ممتاز در ارائه خدمات به مردم انتخاب و معرفی شوند.

   معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: ما در بخش مبارزه با قاچاق کالا آن هم در حوزه عرضه با همکاری 10 نهاد هماهنگی‌ها و نظارت‌هایمان را تشدید کردیم به طوری که در سال گذشته به ارزش 59 میلیارد تومان و در سه ماهه امسال نیز 15 میلیارد تومان تشکیل پرونده در این حوزه انجام شده است.

   نوابی همچنین به تاکید رئیس جمهور بر تشدید نظارت‌ها و جلوگیری از افزایش بی‌رویه کالا و مایحتاج مردم اشاره کرد و گفت: ما روی افزایش بیش از 10 درصد قیمت کالا و خدمات حساس شدیم و تلاش می‌کنیم در صورت تخلف در این زمینه قیمت‌ها به نرخ اولیه بازگردد.

   وی شعارانتخاب شده برای انجمن حمایت ازحقوق مصرف کنندگان رابرتری حق‌الناس برحق‌الله وهمچنین توجه به ارائه خدمات قبل، حین و بعد از فروش به همراه پرداخت خسارت اعتماد به برند اعلام کرد و افزود: ما اگر می‌خواهیم در این محاصره اقتصادی به داد مردم برسیم باید در وهله اول کالای باکیفیت، با قیمت پائین و بهره‌گیری از تکنولوژی‌های جدید و کار مضاعف را هدف‌‌گذاری کنیم تا به اهداف مورد نظر دست یابیم.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
مجموع بازدیدها : 2,586,929
تعداد بازدید امروز : 980
آخرین به روزرسانی : 10:39  1397/12/29